
Zoltan Varga
O viață în slujba muzicii: 40 de ani de când Flora Toth dirijează Corala Feminină Carmina Dacica
Zilele acestea se împlinesc 40 de ani de când Flora Toth dirijează Corala Feminină Carmina Dacica. Evenimentul este marcat printr-un concert aniversar în Sala „Mihai Perian” a Liceului de Artă „Ion Vidu” din Timișoara.
Corala Feminină Carmina Dacica a fost înființată în anul 1964. Sub bagheta dirijorilor Mircea Idvoreanu, Damian Vulpe, Marius Tănăsescu, iar din 1986 sub cea a Florei Toth, formația a parcurs un repertoriu bogat: de la madrigalul renascentist până la creația corală contemporană, de la muzica sacră până la muzica laică.
„Sunt profesoară de pian și am avut norocul să fiu invitată să lucrez cu Carmina Dacica în urmă cu 40 de ani. Mă mândresc și cu copiii mei, care sunt muzicieni. Zoli Toth este băiatul meu cel mare, iar Tibor Toth este cu șase ani mai mic și se află în Macao. Un dirijor bun trebuie să aibă mai multe calități. Trebuie să reușească să se apropie – nu numai din punct de vedere profesional – de membrii corului. La noi, toate componentele corului sunt cunoscătoare de muzică. Ca dirijor, trebuie să faci o selecție, să cauți persoanele potrivite și să le repartizezi pe voci. Trebuie să alegi și un repertoriu adecvat. Fiind un cor feminin, avem un repertoriu mai restrâns decât corurile mixte. Întotdeauna mă străduiesc să abordez un repertoriu cunoscut și plăcut”, spune Flora Toth.
În activitatea sa artistică, Corala Feminină Carmina Dacica a dat dovadă de profesionalism, devenind un mesager al muzicii corale românești atât în țară, cât și peste hotare. De-a lungul anilor, Flora Toth a primit mai multe distincții, printre care Ordinul Național „Steaua României” în grad de Cavaler (2000), Premiul „Pro Cultura Timisiensis” (2009) sau Diploma de Excelență din partea Primăriei Municipiului Timișoara (2014).
„Publicul care vine la concertele noastre nu este neapărat unul dedicat. Vin mulți amatori care nu cunosc muzica clasică, dar pleacă cu sentimente frumoase. Multă lume, după ce ne ascultă, dorește să vină să cânte la noi. Din păcate, educația muzicală este neglijată în zilele noastre. Și este păcat. Un copil care învață muzică în școala generală va avea o gândire diferită. De aceea le spun tuturor părinților: dați-le copiilor șansa să crească alături de muzică, să cunoască dedesubturile acestei arte. Pentru că vezi lumea cu alți ochi dacă iubești muzica. Este adevărat că muzica clasică nu este pe placul tuturor. Cunosc oameni care merg la concerte de muzică clasică de dragul prietenei sau al prietenului și nu se simt bine, pentru că nu înțeleg ce se întâmplă. Ca să înțelegi muzica clasică, trebuie să ai o educație muzicală minimum minimorum. Însă nu este exclus să îți placă muzica clasică nici dacă nu ai aceste cunoștințe. Suntem diferiți și nu putem generaliza”, spune Flora Toth.
Articole din aceeași categorie
Zoltan Varga
Zilele acestea se împlinesc 40 de ani de când Flora Toth dirijează Corala Feminină Carmina Dacica.
Zoltan Varga
Unul din concertele memorabile din acest an în Timișoara i-a avut ca invitați pe cei de la Bijelo Dugme.